Kolagen je vysokomolekulární bílkovina, která tvoří 30% hmotnosti bílkoviny člověka, 10% celkové hmotnosti člověka a 70% hmotnosti kůže. Je zodpovědný za pružnost, pevnost a hydrataci (zavodnění) kůže. Kolagen se nám obnovuje v těle 3 x do roka, avšak, pouze do věku cca 26-30 let.
Pak nastává postupný útlum jeho produkce v „mikrotovárnách“ na kolagen – fibroblastech.  Připomeňme, že kolagen je zodpovědný za pružnost, pevnost a správné navlhčení kůže.

Následkem STÁRNUTÍ nastává deficit kolagenu, což je např. příčinou tvorby vrásek, vysychání pokožky, padání vlasů, lomivosti nehtů, zvýšeného pocení, zhoršení zraku, špatného hojení pokožky, její pigmentace, ale i úbytek kolagenu v kostech, kloubních jamkách, cévách apod. 

Málo kdo třeba ví, že šlachy tvoří pouze kolagen. A co se s nimi děje, když kolagenu v těle ubývá? O tom by mohli mluvit zejména sportovci. Dokonce nejnovější studie ukazují, že i lidé, kteří mají vysoký cholesterol, nemusí mít zákonitě i ucpávání cév. Úbytkem kolagenu a nedostatkem vitamínu C se nám snižuje pružnost a pevnost cév, které se nám tlakem uvnitř lehce potrhají. A v tu chvíli si tělo prasklinku okamžitě vyplní cholesterolem. A v těchto záchytných bodech se nám nadále usazuje cholesterol, který ucpává cévy.

Také nejnovější poznatky vykazují maximální souvislost úbytku kolagenu nejen při Alzhaimrově chorobě, ale stále více i s výskytem rakoviny.
Proto také o tropokolagenu (živém kolagenu) ve výrobcích Inventia mluvíme jako o bílkovině zdraví a mládí.  A svoje biologické stáří a úbytek kolagenu si můžeme otestovat jednoduchým testem z oka.

Právě proto dosud známé kolageny umělého nebo jiného živočišného původu nepřinášely žádoucí výsledky. Působily pouze povrchově a krátkodobě, protože je organizmus odmítal jako cizorodou látku. Bylo to především proto, že takováto kolagenová vlákna postrádala prostorovou strukturu shodnou s lidskou, nedokázaly se sloučit s lidskou bílkovinou a podporovat v těle tvorbu vlastního kolagenu. Jediná společnost, které se podařilo vyvinout kolagen identický s lidskou bílkovinou je polská INVENTIA, jejíž produkty jsou distribuovány po celém světě.